Jakie opony wybrać? MT ?, AT? Extrem?

Chcąc cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem w czasie jazdy terenowej, niezbędne jest dobranie właściwych opon, które powinny zostać zakupione pod kątem rodzaju i modelu pojazdu, pory roku oraz głębokości bieżnika. Jednak, jak to w przypadku wyboru ogumienia bywa, często pojawia się problem wynikający zarówno z braku należytej wiedzy na temat produktów dostępnych na rynku, jak również... bardzo dużego wyboru i ogromnej wręcz różnorodności opon terenowych. Tym artykułem chcemy przekazać Państwu podstawową wiedzę, dzięki której wybór opon będzie łatwiejszy – zarówno pod kątem dopasowania ich do posiadanego pojazdu, jak też preferowanego stylu jazdy.

Rodzaje opon


W przypadku opon 4x4 mamy do czynienia z kilkoma ich rodzajami (i nie chodzi tutaj o podział na letnie, zimowe oraz całoroczne). Podstawowy podział ogumienia off road to opony:

  • Mud Terrain (MT)
  • All Terrain (AT)
  • Extrem.

Wybierać należy je pod kątem stylu i miejsca jazdy – inne służą do jazdy w błocie i najtrudniejszych warunkach, a inne sprawdzą się w przypadku kierowców, którzy jazdę w terenie łączą z częstym pokonywaniem szos.

MT

Na samym początku powiedzmy nieco więcej o oponach Mud Terrain, które doskonale sprawdzają się podczas jazdy na błotnistych nawierzchniach, a do tego przyzwoicie radzą sobie na szosach. Dzięki temu są one bardzo uniwersalne, na co dowodem jest również to, że zwykle są całoroczne, więc można założyć je na koła również wtedy, gdy spadnie śnieg. I chociaż są bardzo wygodne, niektórzy kierowcy traktują ich uniwersalność jako wadę, ponieważ wiąże się to z kilkoma niedogodnościami.

Opony MT sprawiają, że prowadzenie auta staje się trudniejsze, co może być szczególnie uciążliwe w warunkach zimowych, a do tego wydają większy hałas i podwyższają spalanie. Dlatego też nie zawsze są tak ekonomiczne, jak mogłyby się wydawać i zdecydowanie nie są przeznaczone dla wszystkich kierowców.

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na nie, powinniście pamiętać, że chociaż są całoroczne, warto pamiętać że żadna opona terenowa nie będzie dobrze zachowywała się na asfalcie szczególnie zimą.

AT

Opony All Terrain dużo bardziej uniwersalne, szczególnie doskonale sprawdzając się na terenach piaszczystych i szutrowych drogach, a także lepiej radząc sobie na śniegu. Przyzwoicie jeździ się nimi również na asfalcie – tak latem, jak i zimą, dlatego są świetną opcją dla kierowców, którzy poza jazdą w terenie, dużo czasu spędzają na miejskich lub międzymiastowych drogach. Są bardzo uniwersalne, jednak w przeciwieństwie do ogumienia typu MT nie do końca sprawdzają się w błocie – oczywiście można je stosować także na tego typu nawierzchniach, jednak musimy liczyć się z tym, że opony będą szybciej zaklejały się błotem i jazda nie będzie w takim wypadku możliwa dla tego nie należy na takich oponach wjeżdżać w zbyt wielkie błoto.

Extrem

Na sam koniec pozostawiliśmy ogumienie, które nie nadaje się na wojaże po mieście – Extrem to typowo terenowe ogumienie, którego żywiołem jest głębokie błoto. Są najmniej uniwersalne spośród przedstawionych opon 4x4, a część kierowców dyskwalifikuje je z tego względu, że bardzo słabo nadają się nie tylko do jazdy po asfalcie, ale również nawierzchniach piaszczystych. Narażają samochód na zużycie, podwyższone spalanie i duży hałas, jednak nie ulega wątpliwości, że do jazdy na nawierzchniach błotnistych nie znajdziecie Państwo lepszych produktów.

Kwestia ceny

Oczywiście bardzo istotnym czynnikiem, mającym wpływ na wybór opony 4x4, jest cena – możecie Państwo wydać dużo, decydując się na ogumienie premium od znanych z reklam marek albo postawić na rozwiązania bieżnikowane, za które zapłacicie o wiele mniej. Dla wielu osób cena jest wyznacznikiem jakości – im droższy jest produkt, tym z całą pewnością jego jakość jest wyższa. Nic bardziej mylnego – tak jak w wielu innych dziedzinach życia, również w przypadku opon premium często dopłacamy za markę, o czym trzeba pamiętać. Potwierdzeniem wysokiej jakości produktów budżetowych mogą być choćby opony Pneus Ovada, które dostosowane są do potrzeb najbardziej wymagających użytkowników, są wytrzymałe i różnorodne, dzięki czemu łatwo znaleźć wśród nich rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb.

UWAGA! Kupując ogumienie terenowe, zwróćmy uwagę na rozmiar, a także na głębokości bieżnika i odległości między klockami ! To podstawa do tego, by wybrać odpowiednie rozwiązanie.

Podsumowując...

Wybierając opony terenowe warto zwrócić uwagę na to, jak często będą one użytkowane na drodze utwardzonej, a jak często na nawierzchniach pokrytych błotem czy piaskiem. O ile mamy pewność, że 90% czasu nie spędzimy w terenie, warto poszukać złotego środka i wybrać produkt, który pozwoli na bezpieczną i ekonomiczną jazdę zarówno po bezdrożach, jak i w mieście.

Najlepiej jest zaopatrzyć się w opony które będą odpowiadały wykorzystaniu auta. Warto pamiętać, że nieodpowiednio dopasowane ogumienie może mieć znaczny wpływ na trwałość mechanizmów jezdnych samochodu.